8 – 9 – 10 Mayıs’ta Kazdağları’nda Buluşalım

Standard

     Bundan yüzlerce yıl önce, dünyanın ilk güzellik yarışması Kaz Dağları’nda yapılır. Mitolojiye göre, Tanrı Zeus; Athena, Hera ve Afrodit arasından en güzel Tanrıçayı seçmesi için Paris’i görevlendirir. Paris, Afrodit’i seçer; altın elmayı ona verir. Yıllar geçer, elma artık sadece güzelliğin değil; artık o bölgenin de simgesidir. Geçmişi gibi zengin endemik bitki türleri, biyolojik çeşitliliği, eşi benzeri olmayan renkleri, havası, bereketli suları, güneşin yansımasıyla başlayan ışık oyunlarıyla masalları andıran Kaz Dağları; sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli miraslarından biridir.

    Günün birinde, Homeros’un bin pınarlı İda’sının yüzlerce yıllık hikayeler saklayan bereketli topraklarında, doğanın mucizevi şifasına tanık dağlarında siyanürle altın aramak isteyen madenci şirketler çıkagelir. Köylüler ne sularını, ne topraklarını ne de elma ağaçlarını vermeye niyetlidir. 7’den 70’e bütün köy halkı, altın şirketlerinin karşısına dikilir. Masal bu ya; “Bir varmış, bir yokmuş” diye başlarken, bir gün gerçekten “yok olmasın” diye, Kaz Dağları’nın anlattıklarına kulak vermek gerekir. Ne de olsa İda’nın bin pınarı tılsımlı; elması altından değerlidir.

unnamed

          Mitolojide ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak geçen Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi, Evciler Köyüne 5 km mesafedeki Ayazma; güzelliğinde bu kez yaşam savunucularını bir araya getiriyor. 2. Kaz Dağları Buluşması için geri sayım başladı. İlki hafızalarda oldukça renkli görüntüler, çevre sorunlarına ve mücadelesine dair önemli bilgiler, Kaz Dağları’nın altından daha değerli olduğuna vurgu yapan mesajlar bırakan buluşmanın ikincisi; 8 – 9 – 10 Mayıs’ta Ayazma’da. Kaz Dağları’na has göknarları, baharın gelişini müjdeleyen coşkun suları, şehir telaşından, gürültüden uzak temiz havası ve mitolojiden günümüze taşıdığı masallarıyla Ayazma; şimdi yeniden keşfedilmeyi bekliyor doğa tutkunlarınca. Her neredeysen 8 Mayıs’ta Ayazma’ya doğru düş yola; doğanın elinden tutup korumaya, onunla arkadaş olmaya… Duyuyor musun? Seni çağırıyor İda ! Kalbini ve heyecanını al, gel çadırınla…

20140426_194443

                                                                                (Fotoğraf: Aykan Özener)

İda ateşini birlikte yakıyoruz

     Çanakkale Çevre Platformu’nun organize ettiği büyük buluşmaya Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından çevre için mücadele eden gruplar, doğa dostları katılacak. Yüzlerce yaşam gönüllüsü, siyanürlü altıncılığa ve her türlü doğa talanına karşı Kaz Dağları’nın gür sesi olacak. 8-9-10 Mayıs 2. Kaz Dağları Buluşması’nda kamp ateşi sabaha kadar yanacak. Ateşin etrafında toplananlar, Kaz Dağları Buluşması’nın gönüllü, heyecanlı, paylaşımcı, maceraperest, doğadan ve yaşamdan yana ruhuyla yeni bir masal yazacak. İda’nın baş döndüren güzelliğinin ortasında, büyük forumda herkes geldiği yerdeki çevre sorunlarını ve verilen mücadeleyi anlatacak. Kaz Dağları’nın bin pınarından bu kez dostluklar ve doğadan, yaşamdan yana bir dil doğacak. Kamp boyunca İda sofraları kurulacak, Kaz Dağları’nın mucizeleriyle birlikte yiyecekler ve kamp işleri de paylaşılacak. Kaz Dağları’nın göknarlarına, bin pınarına, meşe, kestane ağaçlarına doğru yürüyüşler, tırmanışlar yapılacak. Kaz Dağları buluşanları üç gün boyunca doğanın uyumunda, onun kadim bilgisini arayacak. Her mevsim bir başka masal diyarına dönüşen İda; kulağını kalbine dayayanlara sırlarını fısıldayacak.

20140426_200509

                                                                            (Fotoğraf: Aykan Özener)

  Kazdağları Buluşması’na Çanakkale’deki doğa talanına, köylerinde yapılmak istenen altın madenciliğine, termik santrallere, kirli sanayilere, HES’lere direnerek büyük bir dayanışma başlatan köyler de katılacak. Şirketlere geçit vermeyen köylüler; yüzlerce yıllık geçmişlerine ekledikleri direniş hikayelerini anlatacak. Kamp alanında eğlencenin dozu da yüksek olacak. Her türlü yaratıcı fikre açık programda atölyeler, masallar, tohum takas şenliği, müziğin doğaya uyumlu halleri ve daha pek çok sürpriz var. Etkinlikler büyük buluşmanın günü yaklaştıkça http://www.kazdaglaribulusmasi.com ve http://www.facebook.com/kazdaglaribulusmasi  adreslerinde duyurulacak.

Köylülerle kalp kalbe 

      Kaz Dağları Buluşmasıyla bütünleşen Evciler Sokak Şenlikleri; geçen yıl olduğu gibi kampın son günü Evciler köy meydanında yapılacak. Altın madeni şirketlerine karşı büyük bir dayanışma halinde olan köy halkı; Kaz Dağları’nın kollarından kalkıp Evciler’e varan misafirlerini ağırlayacak. Köylülerin el emeği, göz nuru doğal ürünleri, cömert ilkbaharın taze meyveleri, Evciler köyünün altından değerli elmaları tezgahlarda satışa çıkacak. İzmir’in Urla ilçesinin Bademler köyünün köy tiyatrosu için meydanda bir sahne kurulacak. Altın madencilerine geçit vermemeye kararlı Evciler Köyü kadınları; Kaz Dağları’nda hiç kimsenin altının adını dahi anamayacağını, en önemli geçim kaynakları olan elma üreticiliğinden ve dünya mirası geçmişlerinden asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha yüksek sesle haykıracak. Kaz Dağları’nda altına izin vermeyecekler ama, 2. Kaz Dağları Buluşması’nın adı, geleceğe altın harflerle kazınacak.

8-9-10 Mayıs’ta Kaz Dağları’ndayız

     Eğer sen de “oradaydım” demek istiyorsan; İda’nın kamp ateşinde ısınmak, İda sofrasında oturmak, yıldızların altında uyumak, doğaya karışmak, kendinle bağ kurmak, başka bir dünyanın mümkün olduğuna senin gibi inanan insanlarla tanışmak, doğa talanına izin vermeyeceğini herkesle birlikte anlatmak, soruları yaşamdan yana yanıtlamak, ağaçların bilge gövdesine dokunmak, doğaya ait olduğunu hatırlamak ve fısıldadığı masallarda saklı sırra varmak istiyorsan; sadece çadırını, yanında kalbini ve heyecanını al, gel. Kaz Dağları seni çağırıyor. Sen yoksan, masal bir eksik başlıyor.

çadırını al gel

Reklamlar

16 responses »

  1. Geri bildirim: 8 – 9 – 10 Mayıs’ta Kazdağları’nda buluşalım – Güneş Dermenci – Yeşil Gazete

  2. Rahatsızlığım nedeniyle katılamayacağım ama,ruhum ve kalbim sizinle direnişte ve sizin yanında,sizleri destekliyor,ayrıca insanların rant için bu kadar hırslı ve aç gözlülüğünü kınıyorum.Dünyanın bir yerinde ekolojik sistemin zehirlenerek hunharca insan eli ile bozulması,yok olması,zaman içinde Dünya’daki tüm ekolojik dengeleri de etkiler….Insan nesli de diğer türler gibi yok olur gider.Doğaya hassasiyet insan oğlunun bence en büyük sorunu..

    • Çok geçmiş olsun Ayşe Hanım, paylaşımınız ve güzel dilekleriniz için Kazdağları Buluşması adına çok teşekkürler… Kalbiniz, ruhunuz güç katacak kalbini, ruhunu alıp gelenlere… Çok sevgiler…

  3. Merhaba az önce facebookta size arkadaşlık teklifi gönderdim(Gül Usta) biz eşimle gelmek istiyoruz detaylarla ılgılı bılgı verırsenız sevınırız. Sevgıler 🙂

    • Merhaba Gül Hanım, ben de kabul ettim 🙂 Lütfen siz ve eşiniz facebook’da https://www.facebook.com/kazdaglaribulusmasi sayfasını takipte kalın. Önümüzdeki günlerde etlkinlik programına dair ayrıntılar o sayfada açıklanacak. Etkinliğin sadece çadırını, kalbini a gel amatör ve gönüllü ruhuyla, ücretsiz ve herkese açık olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Buluşmanın ve kampın gerçekleşeceği doğa harikası Ayazma; Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine 24 km mesafedeki Evciler köyüne 5 km mesafede 🙂 Detaylar açıklandıkça yine haberleşiriz. İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkürler. Sevgiler… 8-9-10 Mayıs’ta Kaz Dağları’nda buluşalım 🙂

  4. Bu etkinlik için insanlardan para istenildiğini duyuyorum.(dogru yalan bilmiyorum)..(ulasim,masraf yapildigi durumlara bişi diyemem) ben oraya kendi imkanlarimla gideceğim çadirimi kuracağim..bunu yaptigimda bir sorunla karsılasirmiyim ?

    • Merhaba Bülent Bey, Kaz Dağları Buluşması kesinlikle ücretsiz bir etkinliktir. Herhangi bir kayda gerek yoktur ve katılacak olanlardan hiç kimse hiçbir şekilde ücret talep etmemektedir. Lütfen itibar etmeyin para isteyenlere ve istendiğinizi söyleyenlere… Uyarın onları… Bayramiç’e kadar kendi imkanlarınızla gelmeniz gerekiyor, Bayramiç’te servisler olacak kamp alanına. Ulaşım detyayları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Lütfen https://www.facebook.com/kazdaglaribulusmasi sayfasını takip edin. Kaz Dağları Buluşması gönüllü, amatör ruhlu, Kaz Dağlarını bekleyen tehlikeye köylülerin direnişine dikkat çekmeyi amaçlayan bir buluşma. 8-9-10 Mayıs’ta, tam da söylediğiniz gibi çadırınızı ve kamp için ihtiyaç duyacaklarınızı alıp gelin… Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s