ÇANAKKALE ‘ DE BİR KIŞ KLASİĞİ ; PAN SİNEMA GECELERİ

Standard

Görmek, birikim ister düşüncesinden yola çıktığından bu yana fark yaratan etkinliklere imza atan Pan Görsel Kültür Derneği; kentin kültürel belleğine iz bırakmaya devam ediyor. Çanakkale’de bir kış geleneği haline gelen Pan Sinema Geceleri, her çarşamba bir başka hikayenin ışıklarını perdeye yansıtarak, soğuk kış gecelerinde sıcak bir renk oluyor.
Fotoğraf sergileri, atölyeler ve söyleşilerin yanı sıra Çanakkale İşçi Filmleri ve Sürdürülebilir Yaşam Filmleri festivallerine de ev sahipliği yapan Pan Görsel Kültür Derneği; alternatif film arayışında olanların arşivine, zengin notlar düşüyor.

pan sinema

Her hafta  bir tema

Pan Görsel Kültür Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı, arkeolog – fotoğrafçı, akademisyen Aykan Özener’in moderatörlüğünde gerçekleşen Pan Sinema Geceleri, her hafta bir başka tema sunuyor. Avrupa, İran, Bağımsız Amerikan ve Orta-Doğu Sinemalarından Pan’ın perdesine yansıyan filmler; farklı yönetmenlerle tanışmayı, sinema dillerini okumayı, filmlerin çekildiği döneme ve toplumsal yapılara dair ipuçları toplamayı da vaat ediyor. Dünya sinemasının hatırı sayılır ödüllerini toplayan filmlerin yanı sıra, bağımsız film festivallerinin övdüğü filmler de Çanakkale seyircisi ile buluşuyor. Pan’ın perdesi; genç yönetmenleri desteklemek için yerli kısa filmler için de açılıyor.

pan detay

Ustalara Saygı Kuşağı 

Çarşamba günleriyle özdeşleşen ve ücretsiz gerçekleşen Pan Sinema Geceleri bu yıl bir yenilik yaptı; filmlerin gösterildiği temaların dışında, usta yönetmenleri sinema tarihine adlarını yazdıran filmleriyle anma kararı aldı. ‘Pan Sinema Geceleri Ustalara Saygı Kuşağı’, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden ünlü İtalyan Yönetmen Francesco Rosi’nin ‘İsa Eboli’de Durdu’ adlı filmiyle başladı. “Ben filmlerimde her şeyden çok ülkemi anlamaya ve onun öyküsünü anlatmaya çalıştım” diyen Marksist sinemacı Francesco Rosi’nin;  Carlo Levi’nin İtalya’da sürgün edildiği dağ köyündeki gözlemlerini, köydeki yaşamı ve insanların döneme bakış açısını anlattığı romanından beyazperdeye uyarladığı “İsa Eboli’de Durdu”, sinema tarihindeki en başarılı uyarlamalardan biri olarak karşılık buldu ve çok değerli ödüllerle taçlandırıldı. Aykan Özener film gösteriminden önce yönetmen Francesco Rosi ve filmleriyle  içinde yer aldığı Yeni Gerçekçi Akım üzerine bir sunum yaptı.

pan sunum

Herkes davetli

Pan Sinema Geceleri’nde seyredilen bir filmde geçen “Durmak yok, bir şey bulamayacak olsak bile, yolculuğa devam” mesajını önüne katan Pan Görsel Kültür Derneği; Aykan Özener’in seçtiği filmlerle imgelerin renkli dünyasını birlikte görmeye, keşfetmeye, anlam aramaya ve hikayeleri paylaşmaya çağırıyor. Her çarşamba saat 20.00’de derneğin ahşap kapısından farklı hikayelere açılan bu yolculuğa herkesi bekliyor. Haftanın teması ve filmi, derneğin kursları  ve diğer etkinliklerin duyurusu  https://www.facebook.com/pangorselkulturdernegi?fref=ts sosyal medya adresinden yapılıyor.

pan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s