Pan Görsel Kültür Derneği, Dört Mevsim

Standard

Fotoğraf sergileri, film gösterimleri, imza günleri, söyleşiler, festivaller ve atölyelerle dolu bir yılı geride bırakan Pan Görsel Kültür Derneği,  kentin kültürüne ve belleğine  katkı sağlayan etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Kurulduğundan bu yana Çanakkale’de bir çok ilke imza atan, farklı hikayeleri ve fikirleri toplayan, paylaşan Pan Görsel Kültür Derneği, yeni yılda da içinden  fotoğraf, sanat, film ve insan hikayesi geçen buluşmalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. pan söyleşi

Günlük koşuşturmacalar esnasında çoğu zaman dokunamadan teğet geçilen, fark edilmeyen, hızla akıp giden imgeler arasında bir an olsun durmak, görmek, anlam aramak ve sorgulamak için bir grup ‘meşgul insan’ tarafından kurulan dernek; şehrin ortasında gizlenen, değişen mevsimlerin rengine bürünen bahçesi ve niyetiyle nefes aldırtıyor.

pan bahçe

Pan Görsel Kültür Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı, arkeolog – fotoğrafçı, akademisyen Aykan Özener; derneğin bir hayalin peşinden yola çıkış hikayesini, “Pan; kitaplara, dergilere, karanlık sinema duvarlarına, tavan aralarına ve sandık köşelerine tutunmuş, unutulmuş, unutulması istenmiş ama bir türlü unutulamamış, hep hatırlanmak üzere belleğin gizli köşelerine nakşedilmiş imgeleri, hiç görmediğimiz, tanımadığımız, bilmediğimiz insanlara ait izleri anlamak ve anlatmak üzere oluşturuldu. O imgelerde gizli binlerce hikayeyi ve izleri sezebilecek, anlatabilecek insanlarla buluşabilelim, paylaşabilelim ve o hikayelerden kendi hikayelerimizi, geceleri kendimizden bile gizlediğimiz yüzleri hatırlayabilelim diye…” sözleriyle anlatıyor.

pan aykan özener

Yıl boyu söyleşiler- festivaller

Üyelerinin gönüllü desteğiyle ayakta durmayı başaran ve birbirinden özel buluşmalara sahne olan dernek; fotoğrafın ardındaki hikayeleri de gün yüzüne çıkarıyor; kentin ve şimdinin belleğine bir iz bırakıyor. Fotoğrafçı Kemal Cengizkan, Dora Günel, Alberto Modiano ve Ali Saltan; sergilerini açmak, fotoğraflarının hikayelerini paylaşmak, merak edilenleri yanıtlamak için geçen yıl Pan Görsel Kültür Derneği’ndeydi. Farklı şehirlerdeki üniversitelerin fotoğraf bölümü öğrencilerinin kareleri de, Pan Görsel’in ev sahipliğinde bu yıl 6. sı düzenlenen ÇOMÜFOT Çanakkale Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde bir araya geldi.

pan logo

Pan’da ücretsiz film geceleri

Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali’nin Çanakkale ayağının resmi organizatörlüğünü üstlenen Pan Görsel Kültür Derneği; geçen yıl Çanakkale’yle ilk kez buluşan İşçi Filmleri Festivali’nin de düzenleyicilerindendi. Festivaller kapsamında bir haftada 100’e yakın filmle buluşan Çanakkale için alternatif sinema günleri bitmedi. Çarşamba günleri Aykan Özener’in moderatörlüğünde gerçekleşen Pan Sinema Geceleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edecek. Avrupa, İran, Bağımsız Amerikan ve Orta Doğu Sinemalarından etkileyici örneklerin Pan’ın perdesine yansıdığı geleneksel sinema gecelerinin film gösterimleri ücretsiz.

pan film

Pan Görsel Kültür Derneği’nin her hayale ve ilgiye hitap eden kursları bu yıl da sürüyor. Aykan Özener’in temel ve ileri düzeyde fotoğraf atölyelerinin başlama tarihleri yakın zamanda açıklanacakken; İngilizce pratik konuşma ve Pembe Akgün eğitmenliğindeki Yaratıcı Yazarlık Atölyesi dersleri devam ediyor. Efsane mizah dergisi Gırgır’ın sevilen çizerlerinden karikatürist Nuri Kurtcebe de yeni yılda karikatür dersleri verecek. Geçen yıl farklı yazarları, konusunda uzmanlaşmış isimleri fikirleri ve ürettikleriyle Pan Görsel üyeleriyle buluşturan imza günleri ve söyleşiler bu yıl da devam edecekken Aykan Özener’in fotoğraf üzerine paylaşımlarda bulunacağı söyleşileri de şimdiden merakla bekleniyor.

pan söyleşii

‘Pan’ın labirenti’ oyun arkadaşlarını bekliyor

Pan Görsel Kültür Derneği; yönetim kurulu başkanı arkeolog – fotoğrafçı Aykan Özener’in,
2015 yılında da sağlıkla birlikte olabileceğimiz, insan olduğumuzu hiçbir zaman unutmayacağımız onurlu bir yıl daha dileriz.” mesajıyla; fotoğrafla, sanatla, anlam arayışıyla imgelere dokunmayı ve farklı hikayeleri farklı hayatlarla buluşturmayı bu yıl da temenni ediyor.
Soğuk kış akşamlarında soba çıtırtısı, baharda sardunya çiçekleri vaat ediyor.
‘Pan’ın Labirenti’ Çanakkale’yi;  fotoğrafla, sanatla, anlamla, sorularla hayalindeki oyunu bulmaya, hikayeyi değiştirmeye ve paylaşmaya çağırıyor.

Pan Görsel Kültür Derneği’nin kurs, film geceleri ve diğer etkinlik duyuruları, sosyal medyada https://tr.facebook.com/pangorselkulturdernegi adresinden takip edilebilir.

 

panın labirenti

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s