“Karabiga’nın nefesi azalıyor”

Standard

Kömürlü termik santrallere dur demek için rotasını Türkiye’ye çeviren Greenpeace’in çevre mücadelesinde aktif rol oynayan gemisi Rainbow Warrior III – Gökkuşağı Savaşçısı – Karabiga Limanı açıklarındaki eylemiyle bölgedeki
termik santral tehlikesine dikkat çekerken; Çanakkale Tabip Odası karada önemli bir çalışmaya imza attı.

unnaggmed

Greenpeace aktivistleri Cenal Elektrik Üretim AŞ”nin Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından ÇED raporu iptal edilen atık depolama sahası proje alanı yakınlarında “Kaz Dağı Kömür Solumasın” pankartı açıp bölgede yapılması planlanan ve mevcut termik santrallere tepki gösterirken; Çanakkale Tabip Odası’nın standında,termik santrallerin insan sağlığına zararları anlatıldı. Karabiga halkına, solunum fonksiyon testi yapıldı.

10659180_350038278491845_8928409025108966529_n

Greenpeace ile ortak yürüttükleri çalışma hakkında bilgi veren Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Coşkun Bakar, termik santrallerin faaliyet alanlarında alınan her nefesin; en az sigara kadar zararlı olduğu konusunda uyardı:
 “Gökkuşağı Savaşçısı’nın Karabiga’ya geleceğini öğrendiğimizde, Çanakkale Tabip Odası olarak termik santrallerin havaya ve insan sağlığına zararları konusunda farkındalık yaratmak için buradayız. Solunum Fonksiyon Testi çalışmasıyla, Karabiga’daki mevcut ve yapılması planlanan termik santrallerin solunum fonksiyonlarında zamanla kötü yönde değişim yaratabileceğini anlatmak istiyoruz. İnsanın sağlıklı kalabilmesi için sağlıklı bir çevreye ihtiyacı olduğu bilinciyle oda bünyesinde kurduğumuz Çevre Komisyonunda yıllardır mücadele ettiğimiz alanlardan biri de termik santraller. Bölgedeki mevcut termik santrallerle birlikte planlanan termik santraller de faaliyete geçerse insan sağlığı çok kötü etkilenecek. Hava kirliliği akciğer hastalıklarının en büyük sebeplerinden biri. Özellikle kış aylarında hava kirliliğiyle birlikte akciğer hastalıklarına eğilim de artacak Karabiga gibi termik santral olan bir bölgede yaşayanlar şunu iyi bilsinler ki, sigara içiyorlar. Hiç içmeyenler o havayı soluyarak aslında sigara içiyor, içenlerse daha fazla içmiş oluyor. “

unnamed

Çanakkale Tabip Odasıyla Greenpeace’in ortak yürüttüğü çalışmaya Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği adına katılan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Mirici; solunum fonksiyon testi hakkında hakkında merak edilenleri yanıtladı:
“Solunum fonksiyon testi, solunumun ölçülebileceğine dair yapılan çalışmalardan biridir. Kişilerin akciğer kapasiteleri, akciğerlerinin işlevini iyi yapıp yapmadığını gösterir. Oldukça basit, ağrısız, acısız bir işlemdir. Sadece komutlara uygun bir şekilde nefes alıp vermek ve arından nefesin ölçülmesini içerir. Tansiyon, kolesterol gibi nefes de ölçülebilir. Akciğerlerimiz bozulmaya başladıktan hemen sonra bizi uyarmazlar. Şikayetler ve  bulgular, akciğerlerimizin önemli bir bölümünü kaybettiğimizde; deyim yerindeyse iş işten geçtiğinde ortaya çıkar. Bu testle, henüz kişilerin bir şikayeti olmadığı dönemde, solunum fonksiyonlarının ne durumda olduğunu, azalıp azalmadığını tespit edip, erken teşhis koyabiliyoruz. Bu bir farkındalık projesi. Hava kalitesi solunum fonksiyonlarını yavaş yavaş bozduğundan, etkisi sonra ortaya çıktığından; insanların birden hastalanmadıkları için termik santralleri zararsızmış gibi düşünmelerinin önüne geçmek istiyoruz.”

10653675_350038261825180_2397900705902044959_n

Solunum fonksiyon testinin sonuçları değerlendiren Prof. Dr. Mirici; “Karabiga’nın nefesi azalıyor.” dedi:
Her 100 kişiden 18’inin nefesiyle ilgili bir problemi var ve asıl önemli olan; bu durumun farkında değiller. Kişiler daralan nefeslerini yaşlılıklarına veriyorlar. Tedavi yolu aramıyorlar. Termik santral gibi hava kalitesini bozan yapıların yol açtığı zarar yavaş yavaş ortaya çıkacağından solunum fonksiyonlarının düzenli olarak ölçtürülmesi gerekiyor. Bu farkındalık çalışması bu yüzden çok kıymetli. Karabiga’daki durum da Türkiye genelinden farklı değil. Hasta olanların yarısından fazlasının bunun farkında olmadığını saptadık. Karabiga’nın nefesi yavaş yavaş azalıyor.”

16722_10204550366905337_8862328341704438669_n

Termik santral etkisine maruz kalanların nefes alırken kocaman bir sigara içmiş gibi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arzu Mirici; sigarayla mücadelede olduğu gibi hava kirliliği yaratan faktörlere karşı da birlikte hareket edilmesi, merkezi otoritenin de dahil olması gerektiğinin altını çizdi.  Gün boyu süren solunum fonksiyon testine Karabiga halkı yoğun ilgi gösterdi. Karabiga Temiz Doğa Derneği Başkanı Aslı Badem, Gökkuşağı Savaşçısının gelişinin ve Çanakkale Tabip Odası’nın uyguladığı solunum fonksiyon testlerinin; Karabiga’daki mücadeleyi, termik santrallere tepkiyi büyüttüğünü söyledi.

Haberin, Evrensel gazetesinin internet sitesinde yayınlandığı link;

http://www.evrensel.net/haber/92274/tabip-odasindan-karabiga-halkina-solunum-fonksiyon-testi.html#.VCKuep1rOhg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s