Bonzai için kısa film; Bir Tutam Zehir…

Standard

Bonzai tehlikesi gün geçtikçe büyüyor. İnsan vücudunda dönüşü olmayan tahribata yol açan, can alan sentetik uyuşturucu maddesi Bonzai kullanımı, özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Yapılan operasyonlarda ele geçirilen kilolarca Bonzai üzerinde yapılan analizler; zehirli bileşimini ve kolay elde edilebilirliğini ortaya koyuyor.70cb48249871f3db_400x300

Çanakkale Tabip Odası, Bonzai gerçeğine dikkat çekmek için bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Tehlikenin boyutlarını gözler önüne sermek, konu ile ilgili toplumu bilinçlendirmek, madde bağımlılığının ve Bonzai kullanımının önüne geçmek amacıyla, ‘Bir Tutam Zehir’ isimli kısa film yapıldı.

Hazırlık aşamasında Çanakkale Tabip Odası’nın uzman görüşlerine başvurduğu filmin senaryosu, madde bağımlılarının gerçek hikayelerinden yola çıkarak yazıldı. Bir Tutam Zehir kısa filminin yönetmenliğini Erkan Özcan üstlendi. Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi de projeye destek verdi.

Film; Doçent Doktor Demet Güleç Öyeçkin’in sentetik uyuşturucu maddesi Bonzai hakkında verdiği bilgilerle başlıyor. Öyeçkin; Bonzainin insan bedeni ve psikolojisi üzerinde yarattığı tahribatı, maddeyle karşılaşmanın nasıl bağımlılığa dönüştüğünü anlatıyor. Bonzai kullanıcılarını canlandıran oyuncularla, madde bağımlılığının ölüme giden aşamalarına dikkat çekiliyor. Kısa filmin sonunda; madde bağımlılığından güçlü olmayı seçerek ve inanarak kurtulma, en iyi korunma içinse hiç karşılaşmama mesajı veriliyor.

1601453_10152295438767739_6840661115439288433_nÇanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Hülya Görgün proje hakkında yaptığı basın açıklamasında; Bonzai mücadelesinde çocuklarla ve gençlerle iletişimin, ailelere eğitim verilmesinin, okullarda doğru ve düzenli bilgilendirme yapılmasının önemini vurguladı; kısa filmle Bonzai başta olmak üzere madde bağımlılığı konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladıklarını, bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.
Bir Tutam Zehir isimli kısa filmin; radyo ve televizyonlarda Kamu Spotu olarak yayınlanması için görüşmeler sürüyor.

Haberin, Evrensel gazetesinin internet sitesinde yayınlandığı link;
http://www.evrensel.net/haber/89630/bir-tutam-zehir.html#.VCKzTp1rOhg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s